Veselības Aprūpes Centrs

Veselības Aprūpes Centrs

Starptautiskais Veselības Tīkls

Mājas Lapa  /   Veselība un Skaistums  /  Pieaugušo hormonālās pūtītes

Pieaugušo hormonālās pūtītes: cēloņi un ārstēšana

Raksta autors - <em>Veselības Aprūpes Centrs</em>.Raksta autors - Veselības Aprūpes Centrs.

© Jennifer Greenwood (2022-07-21)
Pieaugušo hormonālās pūtītes: cēloņi un ārstēšana Speciālisti saka, ka pinnes izraisa hormoni, taču līdz šim nav bijuši nopietni šīs parādības izmeklējumi. Nesen veiktie pētījumi atklāja, ka gandrīz 50% no visām sievietēm saskaras ar pieaugušo pūtītes izlaušanos visu nedēļu pirms menstruālā cikla.

Kas ir interesanti par pieaugušo hormonālajām pinnēm , ir fakts, ka tās nevar ārstēt ar parastajām terapijas metodēm. Lokālas antibiotikas un lokālie retinoīdi šajā gadījumā ir bezjēdzīgi. Pievērsiet uzmanību šādiem faktiem, lai identificētu hormonālās pūtītes:

  • Pinnes pirmo reizi notika pieaugušo vecumā;
  • Pinnes izvirdums pastiprinās pirms menstruācijām;
  • Ziņot par neregulārām menstruālām mēnešreizēm;
  • Pārāk aktīvi tauku dziedzeri sejas zonā;
  • Hirsuties (paaugstināts matu līmenis uz sejas vai pat mati netipiskās vietās);
  • Paaugstināts dažu vīriešu hormonu līmenis asinīs.

Kas ir pieaugušo hormonālās pūtītes?

Hormonālās pūtītes vai pieaugušo hormonālās pūtītes ir pazīstamas arī kā pinnes vulgaris izraisa ādas stāvokļa traucējumi, kas rodas androgēnu hormonu pārprodukcijas dēļ organismā. Tiek uzskatīts, ka testosterons vai androgēns ir galvenais dzimumhormons, kas atrodams gan vīriešiem, gan sievietēm. Pieaugušo hormonālās pūtītes izraisa pārmērīga androgēna ražošana organismā.

Androgēnu hormoni mēdz stimulēt tauku dziedzerus, kas ādā rada lielu daudzumu dabīgās eļļas vai sebuma. Šis saražotais sebums sakrājas matu porās vai folikulās un vēlāk sajaucas ar atmirušajām šūnām un baktērijām, kas izraisa plankumu vai pūtīšu veidošanos.

Hormonālās pūtītes ir diezgan izplatītas pubertātes laikā, bet dažos gadījumos tās var turpināt parādīties vecāka gadagājuma cilvēkiem. Ir arī redzams, ka pusaudži vai pusaudži vairāk cieš no hormonālām pūtītēm hormonālo izmaiņu dēļ, kas šajā laikā piedalās viņu ķermenī.

Arī šajā periodā hormonālās pūtītes vīriešiem ir pamanāmākas, salīdzinot ar mātītēm, jo vīrieši ražo vairāk testosterona nekā sievietes. Lai gan sievietes var vairāk ciest no šādām pūtītēm dabisko ciklu laikā, kas viņiem tiek veikti, kas ietver grūtniecību, menstruācijas un menopauzi.

Pieaugušo hormonālo pūtīšu attīstība

Lai gan daži pieaugušie var sākt attīstīt savas pūtītes , sākot tikai no 20 vai 30 gadiem, šķiet, ka zināms daudzums no viņiem nekad to nepāraug, nonākot pieaugušā vecumā ar tādiem pašiem izlaušanās gadījumiem. Tas notiek hormonālā līmeņa izmaiņu dēļ. Kad sieviete tuvojas mēnešreizēm, estrogēnu līmenis samazinās. Olnīcas pēc ovulācijas ražo progesteronu, un šis hormons stimulē tauku dziedzerus. Pinnes rodas tā rezultātā.

Development of Adult Hormonal Acne
Dažas grūtnieces ietekmē hormonāli izraisītas pūtītes. Trešajā trimestrī to tauku dziedzeri paaugstina eļļas ražošanu, izraisot biežus izlaušanās gadījumus. Ir sievietes, kuras cieš no pūtītes uzliesmojumiem pēc menopauzes, jo testosterona līmenis kļūst augstāks, bet estrogēnu līmenis samazinās.

Kā redzat, pieaugušajiem var rasties pūtītes problēmas visas dzīves laikā no pubertātes līdz vecajiem gadiem. Šīs problēmas var nepazust ar vecumu un var pat pasliktināties.
Ja vēlaties sasniegt lieliskus rezultātus, apmeklējiet savu dermatologu, kurš palīdzēs jums atrast labāko pūtītes ārstēšanu.

Hormonālo pūtīšu cēloņi

Pūtītes , ko izraisa hormonālā ietekme , sākas 20-25 gadu vecumā, dažreiz tas ir aktuāli pusaudžiem, un reizēm nobriedušām sievietēm tas var būt. Pieaugušo pinnes pūtītes parasti parādās uz sejas, īpaši zods un žoklis. Bet dažreiz ir pinnes pēdas uz krūtīm vai muguras. Neatkarīgi no tā, ka hormonāli ietekmētas pieaugušo pūtītes reti ir smagas un parasti izpaužas kā mazi iekaisuma mezgliņi un papulas, sievietes, kas cieš no šīs slimības, nevar palīdzēt, bet brīnās: kā tā sākas?

Ir zināms, ka mūsu virsnieru dziedzeri sāk veidot androgēnu, dehidroepiandrosterona sulfātu (DHEAS), kad mēs vēl esam apmēram 10 gadus veci bērni. Arī pubertātes izlaušanās laikā sieviešu ķermenī sāk darboties vēl divi androgēni, tā sauktie "vīriešu" hormoni, dehidrotestosterons (DHT) un testosterons. Tie visi stimulē tauku dziedzerus ražot vairāk ādas dabiskās eļļas jeb sebuma.

Tāpēc tik daudzi pusaudži cieš no taukainas ādas un pinnes. Un zēni, kuriem ir vairāk "vīriešu" hormonu, biežāk nekā meitenes cieš no pusaudžu pinnes.
Atšķirībā no pieaugušo pinnes, pusaudžu pinnes bieži ir viegli ārstējamas.
Hormonu līmenis ir ļoti elastīgs jauniem ķermeņiem. Pirmās līnijas ārstēšana vairumā gadījumu palīdzēs un ietvers kā lokālus retinoīdus un benzoilperoksīdu, ko atbalsta perorālas antibiotikas.

Bet pēc sākotnējās uzlabošanās var pienākt periods, kad mainās hormonālais līmenis un ķermenis pārstāj reaģēt uz terapiju. Šādos gadījumos ir jāmaina pieaugušo hormonālās pūtītes ārstēšanas procedūra, un bieži tiek ieteikts izmēģināt dabiskas tabletes hormonālo pūtīšu ārstēšanai.

Bieži faktori, kas izraisa hormonālas pūtītes pieaugušajiem

Ir daži cilvēki, kuriem iedzimtu faktoru dēļ varētu būt vairāk hormonālo pūtīšu.

Kā jau iepriekš minēts, pubertāte ir vēl viens faktors, kas var izraisīt hormonālās pūtītes. Pubertāte ir vecuma periods, kurā pusaudži sasniedz dzimumbriedumu un kļūst spējīgi vairoties. Ķermenis (gan vīrieši, gan sievietes) šajā periodā piedzīvo daudzas hormonālas izmaiņas. Vīriešu ķermenis, salīdzinot ar mātītēm, ražo pārmērīgus androgēnus hormonus, kas ir atbildīgi par pūtīšu vai ādas plankumu veidošanos. Otrā pusē esošās sievietes arī cieš no hormonālām pūtītēm hormonu nelīdzsvarotības dēļ organismā.

Factors That Trigger Hormonal Acne in Adults
Faktori, kas izraisa hormonālas pūtītes pieaugušajiem
Bet visbiežāk sastopamie faktori, par kuriem ir zināms, ka tie izraisa hormonālās pūtītes pieaugušajiem, ir šādi:

  • Minerālvielu un vitamīnu trūkums - Ir acīmredzams teikt, ka vitamīniem un minerālvielām ir pozitīva loma hormonu līdzsvara uzturēšanā mūsu organismā. Tāpēc dažādu minerālvielu un vitamīnu trūkums ikdienas uzturā var izraisīt to, ka organismam trūkst pastiprinātas imunitātes, kas nepieciešama, lai organisms cīnītos pret vīrusiem un infekcijām, uz kurām organisms ir pakļauts.
  • Stress - Virsnieru dziedzeru stress palielina hormonu veidošanos gan vīriešiem, gan sievietēm. Stresa izraisītā reakcija ir atbildīga par ādas stāvokļa pasliktināšanos.
  • Pārmērīga cukura un taukainu pārtikas produktu uzņemšana - Pārmērīgas pārtikas, kas ir bagātas ar cukuru un taukiem, uzņemšana var izraisīt arī hormonālas pūtītes pieaugušajiem. Pūtītes cēloņa iemesls būtībā ir saistīts ar to, ka mūsu ķermenis uzglabā vairāk tauku, ko mēs patērējam, kas vēlāk aizsprosto ādas porās. Turklāt liels cukura patēriņš var izraisīt ādas iekaisumus insulīna pārprodukcijas dēļ organismā.
  • Menstruācijas, menopauze, grūtniecība - Sievietēm ovulācijas, grūtniecības vai menstruāciju laikā strauji samazinās dzimumhormons estrogēns organismā. Šo estrogēna hormona samazināšanos pavada arī testosterona pieaugums, kas vēl vairāk izraisa pinnes vulgaris veidošanos.
  • Dead Skin Accumulation - Atmirušās ādas šūnas ir atbildīgas arī par ādas pūtītes izraisīšanu. Ādas šūna, kas sakrājas porās, sajaucas ar ādas eļļu (sebumu), lai izraisītu ādas plankumus vai pūtītes.
  • Steroīdu lietošana - Pārmērīga steroīdu lietošana var izraisīt arī hormonālas pūtītes pieaugušajiem. Steroīdu lietošana palielina testosterona ražošanu vīriešiem, kas vēl vairāk izraisa hormonu nelīdzsvarotību organismā un izraisa ar ādu saistītas problēmas.
  • Baktēriju klātbūtne ādas porās - Baktēriju klātbūtne matu folikulās izraisa pūtīšu vai tumšu plankumu veidošanos uz sejas.

Pieaugušo hormonālo pūtītes ārstēšana

Hormonālas pūtītes gan vīriešiem, gan sievietēm var ārstēt ar 2 šādām noteiktām metodēm: bezrecepšu ārstēšanu un recepšu medikamentiem.

Bezrecepšu ārstēšana pieaugušo hormonālajām pūtītēm

Natural Treatment for Adult Hormonal Acne
Dabiska ārstēšana pieaugušo hormonālajām pūtītēm
  • Ziepes un ūdens - Sejas maiga tīrīšana ar ziepēm un ūdeni 2 reizes dienā var palīdzēt pareizi ārstēt hormonālās pūtītes. Grūts, jāpatur prātā, ka šī pieaugušo hormonālā pūtītes ārstēšana neiztīrīs jau esošās pinnes uz ādas, bet pazeminās pūtītes izraisītā iekaisuma ietekmi.
  • Tīrīšanas līdzekļi - Tīrīšanas līdzekļi bieži satur glikolskābi, benzoilperoksīdu, salicilskābi un sēru, kas ir noderīgi pinnes ārstēšanai. Jāizvairās no pārmērīgas tīrīšanas līdzekļu lietošanas, jo tas var pat kaitēt ādai vai izraisīt citas ādas problēmas.
  • Salicilskābe - Patoloģisku šūnu izkrišanu var kontrolēt uz ādas ar salicilskābes palīdzību. Tomēr skābe neietekmē sebuma veidošanos un arī nenogalina nevienu baktēriju. Skābe ir atbildīga par poru atslēgšanu , lai novērstu bojājumus vieglāku pinnes gadījumā.
  • Alkohols un acetons - Acetons palīdz noņemt eļļu no ādas virsmas, bet alkohols tiek izmantots kā viegls antibakteriāls līdzeklis. Abi līdzekļi tiek izmantoti kopā, lai izžāvētu ādu, un parasti tiem ir maza ietekme uz pinnēm.
  • Sērs - Sērs ir sastāvdaļa, ko lieto daudzās pūtītes zālēs kombinācijā ar citām vielām, piemēram, salicilskābi un alkoholu. Tā kā tam ir tikai neliela ietekme uz pinnēm; sēru dermatologi parasti neiesaka pieaugušo hormonālo pūtīšu ārstēšanai.
  • Benzoilperoksīds - Vieglu pūtītes gadījumā ārsts varētu ieteikt doties uz hormonālu pūtītes ārstēšanu ar ne-preskriptīvām zālēm, kurām ir noteikts daudzums benzoilperoksīda. Benzoilperoksīds palīdz iznīcināt baktērijas, kas izraisa pinnes problēmu. Lai saglabātu pinnes līcī, savienojums jālieto nepārtraukti vismaz četras nedēļas. Atšķirībā no citiem bezrecepšu izrakstītajiem produktiem, tas neietekmē sebuma veidošanos, un pinnes atgriežas, kad pārtraucat lietot savienojumu. Pārmērīga benzoilperoksīda lietošana var izraisīt ādas sausumu vai ādas kairinājumu; tāpēc ir jārūpējas risinājuma piemērošanas laikā.
  • Lokāls retinoīdais gēls - Lokālais retinoīdais gēls ir noderīgs, lai samazinātu ādas iekaisumu un pietūkumu, kā arī palielinātu šūnu augšanu. Gēls aptur jauno pūtīšu veidošanos uz ādas. Salīdzinot ar citām neparakstītām hormonālo pūtīšu ārstēšanas metodēm, lokāls retinoīdais gēls var ilgt 8-12 nedēļas, lai parādītu vēlamos rezultātus.
  • Zaļā tēja - Zaļo tēju var lietot, lai pazeminātu iekaisuma līmeni organismā. Papildus vietējās ādas kopšanas režīma prakses ievērošanai var apsvērt iespēju dzert dažas tases zaļās tējas dienā, lai automātiski aktivizētu ādu.
  • Augu izcelsmes tabletes hormonālām pūtītēm - Tirgū ir pieejami simtiem augu, organisku un dabisku tablešu hormonālām pūtītēm , kas garantē efektīvu risinājumu, lai atbrīvotos no hormonālajām pūtītēm. Tomēr maz ticams, ka daļai no šīm hormonālajām pūtītēm būs daudz priekšrocību, jo, tiklīdz jūs pārtrauksit tās lietot, pēc noteikta laika atkal parādīsies pūtītes.

Recepšu ārstēšana pieaugušo hormonālajām pūtītēm

Prescription Treatment for Adult Hormonal Acne
Recepšu ārstēšana pieaugušo hormonālajām pūtītēm
  • Retinoīdi vai A vitamīna atvasinājumi - Šāda veida zāles ir pieejamas kā perorālas tabletes hormonālām pinnēm un lokāliem losjoniem. Šīs zāles palīdz noslaucīt mērenas līdz smagas pūtītes, normalizējot ādu. Retinoīdos var lietot kombinācijā ar citiem produktiem pieaugušo hormonālajai pūtītes ārstēšanai, piemēram, perorālām antibiotikām un benzoilperoksīdu, lai nostiprinātu pūtītes noņemšanas efektu. Lai gan lokāliem retinoīdiem nav daudz blakusparādību, to lietošana nav ieteicama zīdīšanai vai grūtniecēm. Nelielas blakusparādības, kas saistītas ar šo produktu, ir sausums, apsārtums un niezoša āda.
  • Azelaīnskābe - Tiek uzskatīts , ka šīm zālēm piemīt antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības , kas palīdz atbrīvoties no hormonālām pūtītēm. Gēlu vai krēmu izmanto arī, lai izārstētu cita veida stāvokli, kas ir pazīstams kā Rosacea.
  • Perorālie kontracepcijas līdzekļi - Ārsti bieži iesaka kontracepcijas tabletes sievietēm, lai samazinātu vīriešu hormonu testosterona ietekmi uz pinnēm, kas paceļas uz ādas. Šie kontracepcijas līdzekļi ir ierobežoti lietošanai tikai sievietēm, un tie uzrāda vēlamos rezultātus laika periodā no 3 līdz 4 mēnešiem. Dažas no blakusparādībām, kas saistītas ar kontracepcijas tabletēm hormonālo pūtīšu ārstēšanai, ir slikta dūša, krūšu jutīgums, svara pieaugums un asins recekļi.
  • Spironolaktons - Šīs zāles īpaši lieto, lai bloķētu organisma hormonu iedarbību uz eļļas dziedzeriem, kas atrodas uz ādas. Šāda veida zāles ir noderīgas sievietēm, kuru pinnes pasliktinās menstruāciju laikā.
Lasiet vairāk par pieaugušo pūtītes ārstēšanu 


comments powered by Disqus